2015. augusztus 16., vasárnap

Don-Atello szemszögéből - A Hangya

A Marvel legapróbb hőse belopakodott a mozikba és egy képregényes heist filmmel lepett meg minket.

Emlékszem arra az időre, amikor Hangya mozis debütálása még csak a távoli jövő zenéje volt és egy pár perces tesztverzióval próbáltak bogarat ültetni a nézők fülébe, hogy erre a Marvel produktumra is érdemes lesz odafigyelni. Pár osztálytársam csak legyintett erre, mondván mit tudhat ez a Hangya. Tud zsugorodni és emiatt szinte a semmiből arcon vágni, valamint hirtelen vissza tudja nyerni eredeti alakját és akkor mi van? Miért kell őt vászonra vinni, mikor alapjáraton bukta az egész karakter? Most azt hiszem Hangya minden kétkedőnek alapos választ adott, hogy igenis helye volt a mozikban és helye lesz a Bosszúállók között.


Pedig a Marvel Hangya világával több frontos is rizikót vállalt. Az első Hangya, Hank Pym helyett Scott Langet tették bele a filmes univerzumba, ezzel előbbit meghagyták mentornak, ráadásul legnagyobb ellenfelüket, Ultront a vásznakon odaadták Tony Starknak, tehát egy másik gonoszt kellett megtenni a film főellenfelének. Ezekhez hozzájött még, hogy szóló, eredetfilmmel a Marvel táguló világában legutoljára 2011 nyarán, az első Amerika Kapitánynál volt dolgunk, azóta óriást robbantottak a Bosszúállók, jöttek a folytatások és emiatt mondhatni a nézők elszoktak az egy hősre épülő, újonnan bevezetett Marvel filmektől, plusz Hangya nem akkora nagyágyú, mint Pókember. A project élén bábáskodó Edgar Wright is a forgatás megkezdése előtt picivel kreatív nézeteltérések miatt távozott (valószínűleg az ő verziója kevésbé illett volna a Kevin Feige producer által elképzelt kontinuitásba), de a forgatókönyve kis változtatással azért megmaradt. Persze a mérleg pozitív oldalán ott van az újabb műfaji kísérletezgetés illetve A galaxis őrzői sem voltak a legismertebb hősök között, plusz náluk inkább a csapatépítés miatt egyénileg nem is tudtak annyira kibontakozni, mégis sikeresek lettek.


Kezdjük az értékelést a feltételesen negatív oldalra helyezett dolgokkal. Paul Rudd tökéletes választás volt Scott Lang szerepére és karaktere a Marvel filmes vonalába poénkodásaival talán jobban is passzol, mint Pym, ráadásul a humor nem megy a karakterfejlődés rovására. Bár Scott megismertetésére túl sok energiát fektettek, emiatt az alkotás lassabban is csordogál, mint a mostanában megszokott folytatások, ugyanakkor a stúdió szóló, eredetet bemutató filmjei közül csak a Vasember előzi meg. Azért is helyezem ennyire előre, mert Scottnál jobban lehetett azt érezni, hogy van vesztenivalója. Kapitány a semmiből tűnt elő és mire közelebb került volna Carter ügynökhöz, addigra jött az önfeláldozó hibernálás a bombákkal (igaz a háborúban nem tudta megmenteni Bucky-t), Tony Stark élte a milliárdos életet és emiatt az elején csak magával törődött, míg Thort a harc iránta vágya vakította el annyira, hogy ne figyeljen társaira, szüleire. Talán csak Bannernél lehetett érezni, hogy Hulkká való változása komoly veszélyt fenyeget Betty-re és a civilekre, ám a Hangyánál jobban átjött a tét komolysága és az, hogy milyen mélyből is kapaszkodott fel. Még ki is hangsúlyozzák, hogy Scott nem veszíthet semmit sem, holott neki ott van kislánya, aki a bűnöző múlt ellenére is szereti édesapját.
Michael Douglas Hank Pymként hozta a kötelezőt és szívesen látnám később egy újabb filmben. A S.H.I.E.L.D.-del, Bosszúállókkal szemben való félelme, fenntartásai elegendő időt kapott, lányával, Hope van Dyne-nal (Evangeline Lilly) való rideg viszonyát viszont nem bontották ki eléggé, emiatt mindketten megragadtak a mellékszereplő státuszban.
Ultron helyett Darren Cross/Fullánk lett Hangya ellenfele, aki egyben Hank Pym mentoráltja is. A készítők kettejük között elhintettek egy apa-fia kapcsolatot, de ez inkább Hank és Scott között alakult ki, míg Darren mestere titkolózásai és lecserélése miatt a klisés rossz útra tévedt. Sajnos ő is gyarapítja a zicceres Marvel gonoszok táborát. Célja nem más, mint a Hangya öltözéknél jobbat gyártani és azt eladni, ezzel keresztbe tenni Pymnek, közben meg ártani a harcba becsatlakozó Scottnak. Corey Stoll persze hozta az elvárhatót és már az elején legszívesebben felpofoznánk, de karakterében ennél több nem volt.
Scott kis bandájából a Michael Pena által alakított Luis-t emelném még ki. Vele kicsit túlzásba estek az alkotók. Poénjai nem mindig ültek, olykor nyögvenyelősre sikerültek, míg Scottnál ilyen problémák nem voltak.


A vágás viszont ismételten nem sikerült a Marvelnek. Nincs akkora baj, mint a Bosszúállók: Ultron koránál, ugyanakkor nagyon sok előzetesekben látható jelenet nem került be a végső verzióba, pedig Scott figurája ezáltal még viccesebb lehetett volna. A látványnál viszont hozták a megszokottat, sőt talán többet is. Persze nincsen akkora pusztítás, mint egy Bosszúállókban, viszont a készítők okosan rámentek a lezsugorodott akciókra, sőt a film végi összecsapás helyszíne egyenesen egy gyerekszoba. Elképesztően jól néz ki, ahogy egyfolytában az apró Hangya és Fullánk csépeli egymást, majd ez egészet eredeti alakjukban folytatják, de előbbi rovar társaival való megismerkedése és menekülései is jól sikerültek.
A zenével sincs komolyabb probléma. Nyilván ezen a téren is van nála jobb Marvel produktum, de Christopher Beck zeneszerző jól megtámogatta a film heist stílusát. Kanyarodjunk is rá a betörős nézetre. A stúdió továbbra is jól kísérletezget a műfajokkal és remekül vegyíti azokat szuperhőseivel, és ez a Hangyánál sincs másként. Gyakorlatilag egy Ocean filmbe oltott látványos, vicces szuperhősös alkotás Peyton Reed rendezése. Néhol ugyan érződik a biztonsági játék és valószínűleg Edgar Wright sokkal több mindent mert volna bevállalni, de ettől még egy kellemes, nyári popcorn moziról beszélünk.
Külön kiemelendő, hogy a film tétje nagyjából egyensúlyban van az elképzeltekkel. Mint írtam, Fullánk nem lett emlékezetes gonosz, ami kicsit levon az egészből, de a Bosszúállók után, a második fázis elején picit érezhető volt, hogy a Marvel egyre nagyobbat és nagyobbat akart szólni aztán végül kisebbet durrantott. Itt most a küldetés a vizualitással megtámogatva közel hozta azt, amit készítőktől hallottunk és mi magunk is elvártunk. Nem ígérgetett a Hangya, de amivel szolgál az bőven elegendő.
Természetesen a szokásos Marveles utalások, cameók most sem maradtak el. Sólyom megjelenése a Bosszúállók épületével az egyik legjobb pontja filmnek, de a fanok örömmel fogják konstatálni Carter ügynök és idősebb Howard Stark rövidke pillanatát, a Pókemberes utalást, de a stáblistás jelenetek is érdemben hozzátesznek az alkotáshoz és az univerzum történéseihez.


Nem reformálta meg a képregény-adaptációkat, nem ér fel a műfaj nagyjaihoz, de kétórányi kellemes kikapcsolódást nyújt. A Marvel filmes vonalába tökéletesen beleillik, így a szuperhős fanok nyugodtan áldozhatnak rá, sőt inkább a Hangyát nézzék meg, mint majd a Fantasztikus Négyest. Nem robbantott kasszát, korrektül teljesített, de a stúdió nem is milliárdokban gondolkodott, hanem abban, hogy tisztességesen beleillesszék univerzumukba, ami össze is jött.

83%

Don-Atello






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése